SensyBlack
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
~!IMPORTANTE!~

Reguli Generale ale Forumului

----------------------------

Regulile Membrilor

Regulile Moderatorilor

Regulile Chat-ului

____________________________

 

           <^_^HAVE FUN^_^>


Ion Creanga 2ppwvvs

Ion Creanga

2 participan?i

In jos

Normal Ion Creanga

Mesaj Scris de Rallu` 06.02.10 16:51

Ion Creangă (n. 1 martie 1837, Humulești; d. 31 decembrie 1889, Iași) a fost un scriitor român. Recunoscut datorită măiestriei basmelor, poveștilor și povestirilor sale, Ion Creangă este considerat a fi unul dintre clasicii literaturii române mai ales datorită operei sale autobiografice Amintiri din copilărie.

Data nașterii lui Creangă este incertă. El însuși afirmă în Fragment de biografie că s-ar fi născut la 1 martie 1837. [1] O altă variantă o reprezintă data de 10 iunie 1839, conform unei mitrici (condici) de nou-născuți din Humulești, publicată de Gh. Ungureanu.

Creangă a mai avut încă șapte frați și surori: Zahei, Maria, Ecaterina, Ileana, Teodor, Vasile și Petre. Ultimii trei au murit în copilărie, iar Zahei, Maria și Ileana în 1919.

Tinerețea lui Creangă este bine cunoscută publicului larg prin prisma operei sale capitale Amintiri din copilărie. În 1847 începe școala de pe lângă biserică din satul natal. Fiu de țăran, este pregătit mai întâi de dascălul din sat, după care mama sa îl încredințează bunicului matern ("tatul mamei, bunicu-meu David Creangă din Pipirig"), David Creangă, care-l duce pe valea Bistriței, la Broșteni, unde continuă școala. În 1853 este înscris la Școala Domnească de la Târgu Neamț sub numele Ștefănescu Ion, unde îl are ca profesor pe părintele Isaia Teodorescu (Popa Duhu). După dorința mamei, care voia să-l facă preot, este înscris la Școala catihetică din Fălticeni ("fabrica de popi"). Aici apare sub numele de Ion Creangă, nume pe care l-a păstrat tot restul vieții. După desființarea școlii din Fălticeni, este silit să plece la Iași, absolvind cursul inferior al Seminarului teologic "Veniamin Costachi" de la Socola.

S-a despărțit cu greu de viața țărănească, după cum mărturisește în Amintiri:

„Dragi mi-erau tata și mama, frații și surorile și băieții satului, tovarășii mei de copilărie, cu cari, iarna, în zilele geroase, mă desfătam pe gheață și la săniuș, iar vara în zile frumoase de sărbători, cântând și chiuind, cutreieram dumbrăvile și luncile umbroase, țarinele cu holdele, câmpul cu florile și mândrele dealuri, de după care îmi zâmbeau zorile, în zburdalnica vârstă a tinereții! Asemenea, dragi mi-erau șezătorile, clăcile, horile și toate petrecerile din sat, la care luam parte cu cea mai mare însuflețire.”
Rallu`
Rallu`
>>SensyBlack Fondator<<
>>SensyBlack Fondator

Numarul mesajelor : 492
Varsta : 28
Localizare : La Fornetti :">
Data de inscriere : 25/03/2008

Foaie de personaj
Respectarea Regulilor:
Ion Creanga Left_bar_bleue100/100Ion Creanga Empty_bar_bleue  (100/100)

https://sensyblack.forumgratuit.ro

Sus In jos

Normal Re: Ion Creanga

Mesaj Scris de SweetyCory 11.02.10 9:49

Respect pentru unul din mari nostrii scriitori..imi place la nebunie copilaria lui love launghing si modul lui de povestire..Admiratie din partea mea!! wink


Ultima editare efectuata de catre SweetyCory in 12.02.10 14:36, editata de 1 ori
SweetyCory
SweetyCory
Membru VIP
Membru VIP

Numarul mesajelor : 289
Varsta : 27
Localizare : BZ :X:X
Data de inscriere : 29/12/2009

Foaie de personaj
Respectarea Regulilor:
Ion Creanga Left_bar_bleue100/100Ion Creanga Empty_bar_bleue  (100/100)

http://just4you.just-forum.net

Sus In jos

Normal Re: Ion Creanga

Mesaj Scris de Rallu` 12.02.10 14:06

Creanga a fost poet? hmm launghing
Rallu`
Rallu`
>>SensyBlack Fondator<<
>>SensyBlack Fondator

Numarul mesajelor : 492
Varsta : 28
Localizare : La Fornetti :">
Data de inscriere : 25/03/2008

Foaie de personaj
Respectarea Regulilor:
Ion Creanga Left_bar_bleue100/100Ion Creanga Empty_bar_bleue  (100/100)

https://sensyblack.forumgratuit.ro

Sus In jos

Normal Re: Ion Creanga

Mesaj Scris de SweetyCory 12.02.10 14:29

Hai ca am reeditat :D ...poet..scriitor..pacolea si eu..da alta era ideea launghing
SweetyCory
SweetyCory
Membru VIP
Membru VIP

Numarul mesajelor : 289
Varsta : 27
Localizare : BZ :X:X
Data de inscriere : 29/12/2009

Foaie de personaj
Respectarea Regulilor:
Ion Creanga Left_bar_bleue100/100Ion Creanga Empty_bar_bleue  (100/100)

http://just4you.just-forum.net

Sus In jos

Normal Re: Ion Creanga

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum